Ticho rodí světlo, světlo půvab třídí
Nebem vane prostor, zem se v mracích vidí
Občanská svoboda, barevnost tržiště
Malba Bohu vzatá, v zátiší smetiště
Holandsko má jméno půvabem stříbřené
Domy tichý život, mírem obydlené
(Jaroslav Hutka, Nizozemí)
Cesta na výměnný pobyt v Revius Lyceum v nizozemském Doornu nezačala na konci května pro jedenáct studentek a studentů V7A příliš šťastně, neboť jejich let přistál v Amsterdamu se zpožděním šesti a půl hodiny. Už na letišti se proto rychle převlékli do gala, aby stihli Gala, tedy holandskou verzi amerického prom, kam je jejich protějšci pozvali. Nazítří patřilo dopoledne prezentacím holandských studentů a prohlídce krásné nové budovy Revius Lyceum. Následoval přesun do Utrechtu, prohlídka tohoto čtvrtého největšího města v Nizozemsku, a pak už se septimáni proháněli na kánoích místními kanály. Sobota patřila programu v hostitelských rodinách a nechyběla ani nezbytná projížďka na kolech.
Neděle byla ve znamení Amsterdamu. Tam si Kutnohoráci nejprve prohlédli fascinující van Goghovo muzeum a pak se již zařadili mezi více než 17 milionů turistů, kteří nizozemskou metropoli každoročně navštíví. Stihli poznat pár nejzajímavějších míst a večer je čekala party v domě jednoho z „matchů“. Samozřejmě za dozoru rodičů.
Předposlední den zahájili procházkou po proslulé pláži v Scheveningenu. Navzdory tomu, že teploměr ukazoval jen 14 °C, si jedna z našich studentek šla zaplavat. Následovalo muzeum Mauritshuis s kolekcí obrazů od malířů zlatého věku, včetně slavné Dívky s perlou od Johanese Vermeera, a také nizozemský parlament, centrum jedné z nejstarších a nejstabilnějších demokracií v Evropě. Navštívili i Riderzaal, kde nizozemský král vždy jednou ročně promlouvá k poslancům a senátorům.
Pak už jenom čekalo rozloučení a cesta domů. V zemi, kde cca 90% obyvatel hovoří vedle své mateřštiny plynnou angličtinou, se septimánům líbilo a snažili se přátelit a socializovat, seč jim síly stačily. Výměny s Revius Lyceem by měly pokračovat na podzim 2018 v Kutné Hoře a na jaře 2019 v Doornu.
Jindřich Bartoň