9.11. jsme se my, francouzštináři z C1B, dozvěděli, co je to larp. Zjistili jsme, že se jedná o improvizované divadlo bez publika. Díky paní učitelce Štrůblové jsme dostali šanci si larp i vyzkoušet na vlastní kůži.
Každému byly přiděleny role s charakteristikou, minulostí, vztahy s ostatními rolemi a tajemstvím. Děj se odehrával během druhé světové války.
Než jsme se pustili do hry, bylo potřeba si o daném období něco nastudovat, abychom se vžili do role a lépe se orientovali. Povídali jsme si jak o Křišťálové noci, tak o Norimberských zákonech. Rozdělili jsme se do dvou skupin a diskutovali na zadaná téma týkající se začátkem druhé světové války. Cílem cvičení bylo uvědomit si složitost situace a příkoří, které muselo zažít židovské obyvatelstvo. Po zajímavém edukativním úvodu jsme se vrhli do představení si rolí a upřesnění si vztahů mezi rolemi.
Ve dvou skupinách jsme se pustili do hraní. Měli jsme možnost půjčit si i rekvizity vhodné pro naší roli. Přes to, že se příběh odehrával ve sklepě během bombardování, my jsme si poradili s naší hudebnou. Každý jsme měli jiný cíl, ale všechny příběhy se navzájem prolínaly. Bylo na nás, jak se ke své roli postavíme a jakým směrem se bude příběh ubírat.
Každý se se svou postavou obstojně popasoval a snažil se ji zahrát, jak nejlépe to šlo. Celou akci jsme si užili, i přes to, že nás tlačil čas. Aktivita nás jako kolektiv sblížila, naučila pracovat ve skupině a zároveň jsme se zlepšili v naslouchání jeden druhého.
Rozhodně můžeme čtvrteční larp považovat za obohacující zážitek. Celé dvě vyučovací hodiny francouzštiny nám velmi rychle utekly a nemůžeme se dočkat na příští rok, až si budeme moct zažít celé divadlo znovu.
Děkujeme paní učitelce za příležitost a paní Borůvkové za to, že si udělala čas a zavítala k nám do Kutné Hory, aby nám představila kouzlo larpu.
Nella Hlebová