Ve dne 20. a 21. 9 2021 proběhla na naší škole pod patronátem zástupců žákovského parlamentu simulace voleb do Poslanecké sněmovny. A s jakými výsledky? Naleznete uvnitř článku.
O uplynulém víkendu proběhly parlamentní volby, které vyhrála koalice Spolu, za ní v těsném závěsu hnutí ANO, na třetím místě skončila koalice Pirátů a Starostů a jako poslední proniklo do sněmovny hnutí SPD. Toto jsou však výsledky, ve kterých hlasovali občané s volebním právem, tedy starší 18 let. Ale jaké politické preference panují mezi středoškoláky, občany ČR, kteří brzy půjdou k volbám nebo se jich právě letos zúčastnili. Právě tím se zabývá vzdělávací program JSNS (Jeden svět na školách) organizace Člověk v tísní, zde krátce něco z jejich aktivit: „Již od roku 2001 přispíváme k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe. “ Jednou z aktivit JSNS je právě projekt studentské volby. Naše škola se již účastnila při posledních volbách do europarlamentu.
Letos tomu samozřejmě nebylo jinak, neboť každý občan této země by se o politiku, už ve vlastním zájmu, zajímat měl, byť to je mnohdy složité, ale konec konců jsou to právě politici, kteří mají na naše životy zásadní vliv. Volby proběhly ve dnech 20. a 21. září 2021. Do projektu se zapojilo 312 školy a svůj hlas odevzdalo přes 40 000 studentů středních školy. Na výše zmíněné dva dny se učebna 110 proměnila na volební místnost s komisí a plentou. Chtěli jsme co možná nejvíce navodit atmosféru voleb opravdových. Jak to tedy na GJO dopadlo?
S jasnou převahou vyhrála koalice Pirátů a Starostů, když získala více jak polovinu hlasů, konkrétně 103. Druhým uskupením, které by se tak pomyslně dostalo do sněmovny, byla koalice Spolu se ziskem 24 %. Volební účast na naší škole činila 60 %.
Výsledky se lišily docela značně od těch celorepublikových, kde se na prvním místě sice umístila kolace PirStan, avšak se ziskem jen 30 %, druhé místo zaujala kolice Spolu se shodným výsledkem, do sněmovny by studenti ještě poslali hnutí ANO s 8 % procenty a Stranu zelených se 7 %. Můžeme tedy
vidět, že některé strany opravdu nedokážou dlouhodobě nalákat mladé voliče a mělo by to pro ně být varovným signálem. Počet voličů narozených po Sametové revoluci se totiž do 10 let zdvojnásobí a letošní kampaň až na světlé výjimky vypadala, že v této zemi mladí nežijí.
Na závěr snad jen vyřknu přání, aby se mladí lidé o politiku zajímali, především z důvodů, které jsem popsal výše. Pokud se totiž budou občané této země o politiku zajímat, snižuje se šance, že budou poté podléhat různým populistickým experimentům rádoby stran a hnutí, které se náhle někde objeví a hrají si na spasitele. Vše je totiž o lidech, proto jakýkoliv nový politický subjekt není zárukou zodpovědné a věcné politiky, spíše ba naopak, jak jsme v uplynulých letech viděli naší zemi. Kam vykročí Česká republika v dalších letech bude stále více záviset i na nás, volme tedy zodpovědně.
Vojtěch Zvolský (V8A)